امروزه روش‌های مختلفی برای رنگ کردن مو وجود دارد که یکی از آن‌ها بالیاژ مو است. بالیاژ مو سال‌ها است که جزء شیک‌ترین و پرطرفدارترین تکنیک‌های رنگ مو است که ظاهری جذاب به شما می‌دهد. در این روش که ریشه مو تیره‌تر است و تکه‌هایی از سایه‌ها و روشنی‌ها در بخش‌های پایین‌تر مو به صورت دسته‌ای دیده می‌شود، از رنگ‌های مختلفی کنار هم استفاده می‌شود.

در ادامه قصد داریم بالیاژ مو و تمام نکاتی که درباره بالیاژ باید بدانید را به شما معرفی کنیم. همچنین فرق بالیاژ و آمبره، فرق بالیاژ و هایلایت و مراقبت‌های پیش از رنگ کردن و پس از رنگ کردن مو با این روش را بررسی کرده‌ایم. در پایان می‌توانید تعدادی از بهترین و پرطرفدارترین مدل‌های بالیاژ را بشناسید و به صورت دلخواه و با توجه به سلیقه خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

بالیاژ مو چیست؟

بالیاژ مو یک تکنیک جدید رنگ کردن مو است که فرچه رنگ مو از میانه‌های مو تا نوک مو کشیده می‌شود. در این روش معمولاً بخش‌های پایین مو رنگ بیشتری دارد و قسمت بالایی مو کم رنگ‌تر است. به طوری که ریشه مو رنگ نمی‌شود و می‌تواند رنگ موی طبیعی خودتان باشد (یک سوم یا نصف می‌تواند رنگ روشن‌تری داشته باشد). در بالیاژ، رنگ به صورت آزادانه روی مو قرار می‌گیرد و موها به صورت دسته‌ای توسط آرایشگر رنگ می‌شوند. به عبارتی بالیاژ در هوای آزاد و بدون کلاه مش انجام می‌شود.

در این مدل رنگ مو، رگه‌هایی از رنگ‌های تیره و روشن در کنار هم ایجاد می‌شود و به موها عمق می‌دهد. بالیاژ بیشتر برای افرادی مناسب است که قصد دارند تغییری در مو‌های خود ایجاد کنند اما نمی‌خواهند این تغییر، چشمگیر و جسورانه باشد. یکی از مزایای بالیاژ این است که رشد ریشه مو موجب تغییرات شدید ظاهر مو نمی‌شود. مزیت این روش به روش فویل این است که در نهایت رنگی طبیعی‌تر و ملایم‌تر روی مو ایجاد می‌شود.

بالیاژ مو برای چه کسانی مناسب است؟

بهترین حالتی که بالیاژ مو خودش را نشان می‌دهد وقتی است که روی مو‌های طبیعی انجام شود. بنابراین اگر رنگ مو شما طبیعی است بالیاژ برایتان مناسب است. با این حال می‌توانید مو‌های رنگ شده را نیز بالیاژ کنید یا ابتدا موی خود رنگ تیره کرده و سپس تکنیک بالیاژ را روی آن اعمال کنید.

بالیاژ برای افرادی که فرصت کافی برای آرایشگاه رفتن ندارند بسیار مناسب است چون در این روش نیازی به رنگ شدن زود به زود موها نیست.

خانم‌هایی که قصد ندارند رنگ مو جسورانه‌ای داشته باشند و تغییر بسیار زیادی در ظاهر آن‌ها ایجاد شود می‌توانند مو‌های خود را بالیاژ کنند.

روش انجام بالیاژ مو

به طور کلی فرایند انجام بالیاژ، به بلندی، رنگ و مدل مو‌های شما بستگی دارد. برای بالیاژ روش‌های مختلفی وجود دارد و از آن جایی که یک تکنیک پیشرفته است بهتر است با متخصصان رنگ مو مشورت کنید و این کار را به آرایشگر حرفه‌ای بسپارید. بالیاژ یک تکنیک دستی است و کاملاً به مهارت و تخصص آرایشگر بستگی دارد. بنابراین تکنیک مورد استفاده در بالیاژ توسط آرایشگر‌های متفاوت نتایج متفاوتی به دنبال دارد.

برای انجام بالیاژ مو ابتدا باید رنگ مورد نظر را انتخاب کنید. پس از آن به یک آرایشگاه حرفه‌ای مراجعه کنید. آرایشگر موردنظر برای شروع کار در ابتدا موها را به چند بخش تقسیم کرده و آن‌ها را به صورت دسته‌ای(با ضخامت کم یا زیاد) رنگ می‌کند. در این روش از کلاه مش استفاده نمی‌شود.

تمدید بالیاژ

توجه کنید که برای رسیدن به رنگ موی موردنظر و تثبیت آن لازم است حداقل ۳ بار به فاصله ۶ تا ۸ هفته به آرایشگاه بروید. پس از آن دیگر لازم نیست برای تمدید رنگ مویتان دوباره بالیاژ کنید. در صورت دلخواه می‌توانید تنها رنگ موی خود را هر چند وقت یکبار تازه کنید. با این حال دفعات تمدید بالیاژ و فاصله بین هر تمدید در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد و حتی بعضی خانم‌ها ممکن است تا شش یا نه ماه نیازی به تمدید بالیاژ نداشته باشند.

این میزان به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلاً اینکه مو‌های خود را در هفته چند بار شستشو می‌دهید، از چه نوع نرم‌کننده و شامپو استفاده می‌کنید، در ماه چند مرتبه از وسایل حالت دهنده و حرارتی مو استفاده می‌کند و…

مزایای بالیاژ مو

در صورت بالیاژ مو نیازی نیست زود به زود، بالیاژ تمدید شود. چرا که در این روش ریشه مو تیره‌ترین است و رنگ نمی‌شود. هر چقدر ریشه موها رشد کند تغییر آنچنانی در ظاهر بالیاژ ایجاد نمی‌شود. به عبارتی هر چقدر موها بلند‌تر شود، زیبایی خود را از دست نمی‌دهد و تغییری در زیبایی آن ایجاد نمی‌شود.

در این روش به خاطر ظاهر منحصر به فردی که ایجاد می‌کند نیازی به رنگ کردن مکرر مو ندارید.

جذابیت بالیاژ و ایجاد ظاهری متناسب با مد روز، به شما چهره‌ای زیبا می‌دهد.

از آنجایی که نیاز به تمدید زود به زود ندارد بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است.

جلوه‌ای طبیعی و رنگی ملایم روی مو ایجاد می‌کند.

در روش بالیاژ مو، ریشه مو آسیب نمی‌بیند.

تفاوت بالیاژ و رنگ کردن معمولی

رنگ کردن معمولی به این صورت است که تمام مو به طور یکنواختی با فرچه از ریشه تا نوک مو رنگ می‌شود و در آخر تمام مو یکجا با استفاده از کلاه گرم می‌شود تا رنگ مو عمل کند. در حالی که در بالیاژ تکه‌های مختلف مو با استفاده از گیره جدا شده و معمولاً با دست رنگ می‌شود. ریشه مو هم رنگ نمی‌شود.

فرق بالیاژ و آمبره

آرایشگر در بالیاژ مو از رنگ مو استفاده می کند تا رنگ های روشنی نسبت به ریشه مو در بخش های مختلف قسمت ساقه و نوک مو ایجاد کند. در این روش هر بخشی که بخواهید هایلایت می شود. بنابراین می توان گفت که بالیاژ نوعی هایلایت  است.

در تکنیک آمبره مو قسمت بالای مو رنگ تیره است و به سمت نوک مو به تدریج روشن می شود. مو از ریشه رنگ نمی شود و ریشه مو می تواند تیره باشد اما رنگ طبیعی مو نباشد. به عبارتی آمبره، رنگ های تیره را در طول ساقه مو به رنگ های روشن تبدیل می کند. آمبره جلوه ای دراماتیک به مو می دهد.

فرق بالیاژ و هایلایت

یکی از تفاوت های اساسی بالیاژ و هایلایت این است که در تکنیک بالیاژ بدون استفاده از فویل و بیشتر با دست انجام می شود. بالیاژ یکی از مدرن ترین متد های هایلایت مو است و می توان آن را نواری از هایلایت دانست که رنگ مات تری به مو می دهد. در هایلایت که از فویل استفاده می شود به واسطه گرمایی که ایجاد می شود رنگ های ایجاد شده درخشان تر بوده و رنگ های عمیق تری دارد. برای تفکیک مو در بالیاژ مو می توان از نوار های نخی استفاده کرد.

تفاوت بالیاژ و مش

مش کردن به این صورت است که رنگ مو را نمی‌توانید به سایه روشن‌های مختلف در بیاورید و تار‌هایی از مو به طور یکدست روشن‌تر از زمینه مو می‌شوند. در این روش از کلاه مش که دارای سوراخ‌هایی است استفاده می‌شود و از پودر دکلره بی‌رنگ برای روشن کردن تار‌های مو استفاده می‌شود. در بالیاژ از رنگ مو برای روشن کردن قسمت‌های مختلف مو استفاده می‌شود و در آن از کلاه استفاده نمی‌شود.

نگهداری مو پس از بالیاژ

مو پس رنگ شدن احتیاج به مراقبت دارد. فرقی نمی کند رنگ مو معمولی باشد، با فویل انجام شده باشد و یا بالیاژ باشد. در هر صورت می تواند باعث خشکی و آسیب به مو شود. برای اینکه از موهایتان در برابر خشکی و آسیب دیدگی محافظت کنید از نرم کننده های با کیفیت و شامپو های مناسب مو رنگ شده استفاده کنید.

قبل از بالیاژ

پیش از اینکه از هر رنگ مو و تکنیکی از جمله بالیاژ استفاده کنید، موهای خود را نوک گیری کنید. می توانید چند سانت نوک موهای خود را کوتاه کنید و موخوره های مو را از بین ببرید تا موهایی سالم تر پس از بالیاژ مو داشته باشید.

همچنین می توانید از مکمل های مو مانند نوترافول هم مصرف کنید تا ساقه موهایتان سالم تر باشد و در برابر آسیب های ناشی از رنگ محافظت شود.

بهترین مدل مو برای بالیاژ

می توانیم بگوییم که بهترین جلوه مو بالیاژ شده حالتی است که مو ها باز بوده و از پایین موج دار یا فر شوند. زمانی که با کمک وسایل حالت دهنده مو همچون بابلیس یا سشوار در موهای بالیاژ شده خود موج ایجاد کنید، زیبایی و تنوع رنگ آن بهتر دیده می شود. همچنین بالیاژ روی موهای مشکی شما و موهایی که رنگ طبیعی دارند جلوه بهتری خواهد داشت.

بالیاژ مو کوتاه

بالیاژ روی مو‌های کوتاه جذابیت منحصر به فرد خاصی دارد. بسیاری از سلبریتی‌هایی که بالیاژ داده‌اند مو‌های کوتاهی دارند که زیبایی خیره‌کننده‌ای دارد. تکنیک‌های مختلفی از بالیاژ را روی موی کوتاه می‌توان اجرا کرد. بالیاژ این قابلیت را دارد که مو‌های شما را پرپشت‌تر نشان بدهد و ترکیبی از رنگ‌های سرد و گرم کنار هم به مو‌هایتان عمق می‌دهد که برای مو‌های کوتاه می‌تواند بسیار ایده‌آل باشد.

بالیاژ موی بلند

بالیاژ موی بلند نیز می‌تواند بسیار زیبا باشد. به خصوص بالیاژ‌هایی با تناژ قهوه‌ای روشن روی قهوه‌ای تیره؛ بنابراین اگر موهای بلندی دارید و می‌خواهید امواجی از تیرگی‌ها و روشنی‌های جذاب را روی موهای خود ایجاد کنید می‌توانید از تکنیک بالیاژ استفاده کنید که از لحاظ اقتصادی هم به‌صرفه‌تر است.

آمبره مو

CHESTNUT BROWN BALAYAGE

بالیاژ مو

CARAMEL BROWNIE BROWN BALAYAGE

بالیاژ مو

PECAN TOFFEE BROWN BALAYAGE