هایلایت مو

این روزها یکی از لاین‌های پرطرف‌دار در سالن‌های زیبایی، لاین رنگ مو است که اغلب خانم‌ها برای ایجاد تنوع و زیبایی به موهای خود، به آن مراجعه می‌کنند و با پیشنهاد هایلایت کردن موهایشان روبه رو می‌شوند.

هایلایت مو از بهترین راه‌ها برای ایجاد تنوع در مو بوده ولی انجام آن، نیازمند مهارت و تخصص است. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات درباره انواع هایلایت‌های مو و پاسخ به سؤال هایلایت مو یا لولایت مو چیست؟ هستید تا انتهای مقاله را به دقت دنبال کنید.

هایلایت مو (Highlight) چیست؟

شاید برایتان سؤال باشد که در کل لایت مو به چه معناست؟ لایت مو به رنگ آمیزی تکه‌ای در موها می‌گویند. در لایت مو و انواع آن، کل موها رنگ نمی‌شود و هایلایت و لولایت دو نوع از پرطرف‌دارترین لایت‌های مو هستند. رنگ کردن مو به سبک هایلایت نیز دقیقاً همین‌طور است، یعنی بخشی از مو (رشته‌هایی نازک لابه لای مو) نهایتاً تا سه درجه روشن‌تر می‌شود.

هایلایت مو یک ظاهر بسیار طبیعی و هارمونی زیبا بین موها ایجاد کرده و نیاز به رنگ کردن کل موها و آسیب دیدن آنها نیست.

انتخاب رنگ مناسب در هایلایت مو، به رنگ مو و پوست شما بستگی دارد. به طور مثال، اگر موهایی بلوطی یا قهوه‌ای تیره دارید، پس باید هایلایت‌های مو به رنگ مسی یا کاراملی بشوند یا اگر موهایی مشکی دارید، هایلایت باید به رنگ قهوه‌ای تیره بشوند. میزان روشن شدن مو در هایلایت بسیار مهم است زیرا روشن‌تر شدن آن بیش از 3 درجه، راه راه‌های تیره و روشن بین موها ایجاد کرده و از طبیعی بودن رنگ مو کاسته می‌شود.

برای آسیب کمتر به موها، ترجیحاً موهایتان را دکلره نکرده و با رنگ‌های مو آن را به درجات روشن برسانید. زیرا، دکلره تمام پروتئین‌های مو را از بین برده و اگر مواد استفاده شده برای دکلره باکیفیت نباشد، موها خشک و شکننده می‌شوند.

هایلایت مو

تفاوت هایلایت مو با لولایت مو (LowLight)

با توجه به سوال، هایلایت مو یا لولایت مو چیست؟ که مطرح شد که در هایلایت رشته‌هایی نازک از مو به رنگی روشن‌تر (تا سه درجه) در آمده و این رنگ کاملا بستگی به رنگ طبیعی موهایتان داشته و زمینه موها رنگ نمی‌شود. حالا لولایت مو به چه معناست؟ در لولایت، زمینه موها باید رنگی روشن داشته و رشته‌هایی نازک از مو به رنگ تیره درمی‌آیند.

این تکنیک، روی موهای زمینه روشن انجام می‌شود، پس باید کل موها رنگ شده و روشن باشند. البته، اگر شما به طور طبیعی موهایی روشن دارید، یعنی بور هستند، نیازی به رنگ زمینه در موهایتان نبوده و به راحتی میتوانید لولایت‌های تیره روی آن دربیاورید.

پس تفاوت هایلایت و لولایت در رنگ زمینه بوده و هایلایت دارای زمینه تیره با رگه‌های روشن و لولایت دارای زمینه روشن با رگه‌های تیره است که در هر دو تکنیک موهای شما عمق گرفته و جذاب‌تر دیده می‌شوند. هایلایت در مو ایجاد براقی و درخشندگی کرده و بیشتر مناسب آرایش‌ها و استایل‌های تابستانی است ولی لولایت، به موها حجم داده و به دلیل رنگ تیره در رگه‌های مو، مناسب برای آرایش‌ها و استایل‌های زمستانی است. نمونه‌های پرطرف‌دار برای لولایت، زمینه طوسی یا سفید با لولایت‌های سرمه‌ای و مشکی، زمینه قهوه‌ای روشن یا عسلی با لولایت‌های قهوه‌ای تیره یا بلوطی است.

تفاوت هایلایت مو با مش مو

مش مو هم یک نوعی از لایت‌های مو بوده و تنها تفاوتی که با هایلایت دارد، درجه روشنی آن است. با توجه به تعریف هایلایت، گفتیم که رگه‌هایی از مو کمی روشن‌تر می‌شوند، این میزان روشنی در هایلایت نهایتاً باید تا 3 باشد ولی در مش، این درجه روشنی از 4 به بالا است و ظاهر مو روشن‌تر و بلوندتر دیده می‌شود.

روش‌های هایلایت مو

برای هایلایت مو دو روش وجود دارد که بسته به میزان حجم و قد مو تغییر می‌کند. در ادامه به انواع روش‌های هایلایت مو می‌پردازیم.

هایلایت مو

هایلایت مو با فویل

در روش هایلایت مو با فویل، ابتدا فویل‌ها را به شکل مستطیل و کمی بلندتر از طول موها برش داده و موهایی که آغشته به مواد رنگ مو هستند را داخل آن قرار دهید. برای نتیجه بهتر، اطراف ریشه مو را با پنبه پوشانید تا مواد رنگ مو، به موهای زمینه نشتی نکنند. در نهایت، بعد از برداشتن فویل‌ها و شستن موها، با موهایی زیبا و هایلایت‌های مرتب و ظریف روبه رو می‌شوید.

هایلایت مو با کلاه

کلاه‌های مخصوص هایلایت دارای روزنه‌ها و منافذی هستند که مو از داخل آن عبور کرده و رنگ می‌شود. برای این کار ابتدا کلاه مخصوص هایلایت را روی سر گذاشته و سپس با سوزنی مخصوص، رشته‌های نازک از موها را از آن خارج کنید. تعداد رشته‌های نازکی که از کلاه خارج می‌کنید، کاملاً سلیقه‌ای است. حالا که موها از منافذ خارج شد، آنها را رنگ کرده و در نهایت، کلاه را خارج کنید. بعد از خارج کردن کلاه، با موهای هایلایت شده‌ای مواجه می‌شوید که بسیار طبیعی و زیبا هستند.

انواع هایلایت مو

 • هایلایت طبیعی
 • هایلایت مخفی
 • هایلایت تکه‌ای
 • هایلایت آمبره
 • هایلایت بالیاژ
 • هایلایت سامبره

هایلایت طبیعی

در این هایلایت، همان‌طور که از اسمش پیداست موها ظاهر بسیار طبیعی به خود می‌گیرند و همچنین، رنگ انتخابی نباید بیش از 2 تا 3 درجه از رنگ زمینه مو روشن‌تر باشد. در این تکنیک ابتدا باید رگه‌های باریکی از قسمت جلویی مو را جدا کرده و لایه‌لایه این کار را تکرار کنید. موهای جدا شده را با رنگ مویی کمی روشن‌تر رنگ کرده و از نتیجه آن لذت ببرید. پس اگر موهایی پرحجم با زمینه تیره دارید، هایلایت طبیعی برای شما انتخابی عالی است.

هایلایت مخفی

هایلایت مخفی از بهترین راه‌ها برای ایجاد تغییر محسوس و ظریف در موها است. در این تکنیک، دسته‌های باریکی از لایه‌های زیری و پنهان مو جدا شده و رنگ می‌کنند. بعد از رنگ شدن، تغییر رنگ مویی که مشاهده می‌کنید بسیار ظریف و زیبا بوده که با شانه زدن و حالت دادن به مو نمایان می‌شود. البته این روزها اکستنشن‌ها طرف‌داران زیادی پیدا کرده‌اند که در رنگ‌های مختلف عرضه شده و در لایه‌های پنهان موها نصب می‌شوند. اگر به دنبال تغییر در موهایتان هستید ولی از آسیب‌های رنگ مو می‌ترسید، این اکستنشن‌ها پیشنهاد خوبی برای شما هستند.

هایلایت تکه‌ای

در تکنیک هایلایت تکه‌ای، موها با کمک کلاه مش یا فویل جدا شده و به دو تا سه درجه روشن‌تر از موهای زمینه درمی‌آیند. البته اگر به دنبال رنگ‌های فانتزی برای موهای خود هستید، ابتدا موها باید دکلره شده و سپس رنگساژ شوند. در انتخاب رنگ دقت کنید زیرا هر چه رنگ انتخابی به رنگ زمینه نزدیک‌تر باشد، ظاهر کار طبیعی‌تر می‌شود. این تکنیک مناسب برای موهای زبر و ضخیم بوده و ظاهر ظریف و جذاب به موها می‌دهد.

هایلایت آمبره

هایلایت آمبره مو در تکنیک‌های جدیدتر در رنگ مو است که این روزها اغلب خانم‌ها به دنبال آن هستند. در آمبره موها از ریشه به رنگ تیره هستند و هر چه به سمت ساقه حرکت می‌کنیم، روشن‌تر می‌شوند. یعنی نهایت روشنی مو در نوک ساقه مو است. تغییر رنگ در آمبره بسیار سریع و محسوس اتفاق می‌افتد و خط مرزی بین رنگ روشن و تیره کاملاً مشخص است. همچنین، روشنی و خطوط دکلره در این تکنیک دارای نظم خاصی است.

هایلایت بالیاژ

بالیاژ یک کلمه فرانسوی به معنی دست آزاد است. یعنی آرایشگر بدون استفاده از فویل یا حتی کلاه مخصوص مش، موهای شما را رنگ می‌کند. بالیاژ مو نسبت به آمبره، روند تغییر رنگش کندتر و طبیعی‌تر است. به‌طوری‌که از ریشه مو شروع شده و خیلی ملایم هر چه به سمت ساقه می‌رویم، رنگ روشن‌تر می‌شود. تفاوت دیگر بالیاژ با آمبره در نظم آن بوده، به این شکل که در آمبره روند تغییر رنگ دارای نظم است ولی روند تغییر رنگ در بالیاژ کاملاً شلخته و دست آزاد است.

این تکنیک برای انواع مو مناسب است و فرقی ندارد که موهای بلند یا کوتاهی داشته باشید. در نهایت باید بگویم که بالیاژ نسبت به دیگر تکنیک‌ها، تمدید کمتری نیاز دارد و با رشد ریشه، تغییر محسوسی در آن به چشم نمی‌خورد.

هایلایت سامبره

سامبره ترکیبی از آمبره و بالیاژ است، با این تفاوت که در سامبره روند تغییر رنگ خیلی‌خیلی ملایم‌تر از بالیاژ یا آمبره بوده و خط مرزی بین رنگ روشن و تیره روی موها دیده نمی‌شود. در این تکنیک برعکس آمبره و بالیاژ، برای روشن شدن ساقه مو از دکلره استفاده نشده و با رنگ مو فقط کمی روشن‌تر می‌شوند.

دیگر انواع تکنیک لایت‌های مو

لایت مو یا مش یک تکنیک در رنگ مو است که در آن، بخشی از مو یا دسته از آن را رنگ کرده و روشن یا تیره‌تر می‌کنند. در اصل هایلایت و لولایت دو زیر مجموعه کوچک از انواع لایت‌های مو هستند که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

سان لایت (Sun Light)

در زبان انگلیسی Sun به معنای خورشید است، در سان لایت منظور از خورشید یک گردی در سر بوده که به رنگ بلوند خیلی روشن در می‌آید. دقیق‌تر بخواهیم توضیح دهیم، روی کره سر به اندازه یک گردی، موها بلوند شده و مثل خورشید می‌شود.

البته این تکنیک روی موها روشن انجام شده و زمینه باید بلوند روشن باشد و سان لایت، بلوند خیلی روشن‌تر! برخی دیگر از آرایشگرها، به تکه‌های بلوند خیلی روشن در لابه لای موها روی زمینه بلوند روشن سان لایت میگویند. در نهایت، این تکنیک باید با دکلره انجام شده و به درجه روشنی بالایی در مو نیاز دارد.

مون لایت (Moon Light)

در زبان انگلیسی Moon به معنای ماه است، در مون لایت دقیقاً اتفاقی برعکس سان لایت می‌افتد. یعنی به اندازه گردی کره سر و لایه رویی آن، به رنگ تیره در آمده و لایه زیرین و اطراف آن بلوند می‌شود. این تکنیک لایت مو برای موهای رنگ نشده مناسب است تا فقط بخش زیرین دکلره و بلوند شود. مون لایت در این طرف‌دار زیادی نداشته و آمار آن بین خانم‌ها بسیار پایین است. زیرا معیار زیبایی در ایران جور دیگری تعریف شده و بیشتر خانم‌ها به دنبال رنگ‌های بلوند و روشن هستند و رنگ‌های تیره و طبیعی را نمی‌پسندند.

مووی لایت (Movie Light)

به نظر شما ایجاد رنگین کمان روی مو عجیب است؟ مووی لایت یک نوع لایت رنگین کمانی است که در بالای سر شما به وجود می‌آید. در این تکنیک، یک سوم از قسمت بالایی (نزدیک به ریشه) مو را جدا کرده و آن را به 3 تا 7 بخش تقسیم کنید. این تقسیم بندی به سلیقه شما بستگی دارد که از چه تعداد رنگی می‌خواهید استفاده کنید.

حالا هر کدام از این تقسیم بندی‌ها را به رنگی می‌خواهید درآورید. به طور مثال، می‌توانید موها را به 3 بخش تقسیم کرده و ترکیبی از رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد را روی آن دربیاورید یا حتی موها را 7 قسمت کرده و آن را به رنگین کمانی کوچک در بالای سرتان تبدیل کنید.

هافلایت (Half Light)

در زبان انگلیسی Half به معنای نصف است، هافلایت هم یک نوعی لایت نصفه روی موهای شما ایجاد می‌کند. در این تکنیک، ابتدا موها از فرق سر تا گودی گردن به دو قسمت تقسیم کرده (مثل خرگوشی بستن) و هر طرف را به رنگی متفاوت دربیاورید. به طور مثال، می‌توانید یک طرف را سفید یخی و طرف دیگر را مشکی کنید (مثل شخصیت کورئلا می‌شوید!) یا حتی می‌توانید از رنگ‌های مکمل کنار هم استفاده کنید، یک طرف بنفش و طرف دیگر زرد.

در برخی از سالن‌های زیبایی، به افرادی که برای هافلایت مراجعه می‌کنند، پیشنهاد می‌شود تا ترکیبی از آمبره و هافلایت را انجام دهند. به این صورت که یک سوم از طول مو در قسمت ساقه را به صورت خطی رنگ می‌کنند. در کل این تکنیک ظاهری خیلی خاص و فانتزی به موهای شما می‌دهد.

برای دیدن نمونه کارهای تصاویر رنگ و مش کلیک کنید.

لایت گربه‌ای (Cat Light)

تکنیک لایت گربه‌ای، یکی از تکنیک‌های عجیب ولی ساده در رنگ مو است. در این نوع لایت، ابتدا موها را بافته و قسمت‌های رویی از بافت مو را دکلره می‌کنید. بعد از رنگ باز کردن مو، آنها را در همان حالت بافته رنگساژ کنید. در نهایت، بعد از باز کردن بافت و شستن مو با لایتی به شکل پنجه‌های گربه روی مو مواجه می‌شوید.

لایت پلنگی (Tiger Light)

لایت پلنگی باید با کلاه مخصوص مش انجام شود، به این صورت که رگه‌های نازک مو را از منافذ کلاه تا نصفه خارج کنید، به‌طوری‌که نوک مو همچنان داخل کلاه باشد. حالا آنها را دکلره و رنگساژ کنید. نتیجه نهایی، موهایی است که از ریشه و ته آن رنگ تیره و طبیعی داشته ولی وسط آن به بلوند تغییر رنگ داده است. نوعی دیگر از لایت پلنگی هم وجود دارد که روی موهای بلوند و روشن انجام می‌شود. با رنگ‌هایی تیره، خطوط و نقطه‌های تیره روی زمینه روشن ایجاد می‌کنند.

ویولایت یا لایت پوش (Wave Light)

تمام موها را پوش داده یا با دستگاه‌های حالت دهنده، آنها را ویو کنید تا حالت دار شوند. حالا نوک موها را دکلره کرده و اجازه دهید تا رنگ باز کند. سپس، کل موها را به صورت یکنواخت رنگساژ کرده و نتیجه نهایی آن، موهایی است که به دلیل وز شدن، یک سایه روشن و تیره زیبا دارد.

دارک لایت (Dark Light)

به طور کلی، لایت به معنای ایجاد سایه روشن در مو است. دارک لایت هم به معنای ایجاد سایه روشن در مو، با استفاده از رنگ‌های هم‌خانواده است. به طور مثال، برای دارک لایت از ترکیب رنگ آبی و قهوه‌ای یا بنفش استفاده نمی‌کنیم، بلکه از رنگ‌های هم‌خانواده آبی در ترکیبش استفاده می‌کنیم، کل درجه رنگی آبی از آبی تیره تا آبی روشن برای ساخت دارک لایت استفاده می‌شود. نتیجه نهایی این تکنیک، موهایی با هارمونی زیبا در یک رنگ است که به طور تدریجی از روشن به تیره یا از تیره به روشن می‌رود.

لایت شطرنجی (Chess Light)

همان‌طور که از اسم پیداست، موها به طور شطرنجی رنگ می‌شوند. یعنی یک دسته از موها دکلره و دسته دیگر رنگ تیره می‌شوند. برای این تکنیک بیشتر از رنگ‌هایی مثل یخی و مشکی، سفید و مشکی استفاده می‌کنند. لایت شطرنجی ظاهری فانتزی و خاص به موهای شما می‌دهد که البته، مورد پسند بسیاری از خانم‌های ایرانی نبوده و در فرهنگ ما، این رنگ موها خیلی جلب توجه می‌کنند.

وی لایت (Violet Light)

در زبان انگلیسی Violet به معنای رنگ بنفش است و تکنیک وی لایت هم از همین کلمه گرفته شده است. پس تکنیک وی لایت به هر مدل رنگ مویی که در آن از رنگ بنفش استفاده شده باشد، میگویند. البته این روزها هم رنگ بنفش در رنگ مو بسیار پرطرف‌دار شده و یکی از ترندهای سال در زمینه رنگ مو است.

برای دیدن هایلایت مو جدید سال 2022 کلیک کنید

مراقبت‌های بعد از هایلایت مو

در مجموع همه موهای رنگ شده، چه هایلایت چه لولایت، نیازمند مراقبت‌های ویژه هستند، زیرا، موها بعد از رنگ شدن تمام پروتئین‌های خود را از دست داده و بسیار شکننده و حساس می‌شوند. از جمله این مراقبت‌ها شامل:

 • از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده و بدون سولفات استفاده کنید.
 • موهای رنگ شده خود را روزانه با شامپو نشویید و میزان شستشو را تا هفته‌ای دو بار کاهش دهید.
 • هفته‌ای دو بار از نرم کننده و ماسک موهای تقویت کننده و بدون سولفات استفاده کنید.
 • روغن‌های گیاهی مخصوصاً روغن نارگیل به موهای خود بزنید.
 • قبل از رفتن به استخر، موهای خود را به روغن نارگیل آغشته کرده و تا کلر موجود در آب استخر به موها آسیب وارد نکند.
 • موهای خود را با شانه‌های چوبی، روزانه شانه کنید.
 • از وسایل حرارتی مثل اتو مو و سشوار کمتر استفاده کنید یا ترجیحاً قبل از آن، کمی اسپری مراقبتی به موهای خود بزنید.
 • دقت کنید، هنگامی که موهایتان خیس است، آن را شانه نکنید.

سؤال‌هایی پرتکرار درباره هایلایت و لولایت

رنگ هایلایت مناسب برای موهای مشکی پرکلاغی چیست؟

برای هایلایت روی زمینه موهای مشکی پرکلاغی، رنگ‌های تیره مناسب است و هر چه این رنگ‌ها به مشکی نزدیک‌تر باشد، هایلایت زیباتر و طبیعی‌تر نمایان می‌شود. رنگ‌هایی با پایه قرمز، آلبالویی، یاسی، آبی، مسی، ماهاگونی، شرابی و بنفش مناسب برای هایلایت روی زمینه مشکی است.

برای موهای کوتاه چه مدل هایلایتی مناسب است؟

هایلایت با تکنیک بالیاژ به دلیل آزادانه بودن و باز بودن دست آرایشگر، برای موهای کوتاه مناسب‌ترین گزینه است بالیاژ روی موهای مصری کوتاه و باب، خیلی زیبا بوده ولی اگر موهایی بلند هم داشته باشید، ظاهر خاص‌تری برای موهای شما ایجاد می‌کند.

کدام تکنیک هایلایت به ترمیم زود به زود نیاز ندارد؟

جواب این سوال هم بالیاژ است؛ زیرا، بالیاژ به دلیل روند ملایم و طبیعی که در تغییر رنگ دارد، با رشد ریشه تغییر محسوسی ایجاد نمی‌شود و به ترمیم زود به زود احتیاجی ندارد. دکلره کردن ریشه مو و رشد آن بعد از گذشت چند ماه، دقیقاً ظاهری به شما بالیاژ داشته و به همین دلیل، رشد مو بعد از بالیاژ، شما را نیازمند ترمیم زود به زود نمی‌کند.

تفاوت تکنیک هایلایت آمبره با بالیاژ در چیست؟

در بالیاژ روند تغییر رنگ از ریشه تا ساقه مو، خیلی تدریجی و طبیعی بوده و ریشه مو تیره شروع شده و با سایه ملایمی به سمت روشنی در ساقه حرکت می‌کند. ولی آمبره به دلیل مرز مشخصی که بین روشنی و تیرگی در موها وجود دارد، روند تغییر رنگش به اندازه بالیاژ ملایم و طبیعی نیست.