[toc]

بافت مو از دیرباز تاکنون یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های جمع کردن و آراستن مو به شمار می‌رفته است. در بین مدهای بی‌شماری که در دنیای زیبایی می‌آیند و می‌روند، بافت مو چیزی است که هرگز جلوه‌ی خود را از دست نداده. مهم نیست موهایتان چه جنسی دارد و یا فرم صورتتان به چه شکل است، شما همیشه می‌توانید با بافتن موهایتان به روش‌های مختلف، زیباتر و آراسته‌تر به نظر برسید.

بافت مو علاوه بر آنکه می‌تواند به عنوان استایل موی روزانه کاربرد داشته باشد، در هر مهمانی دوستانه و یا رسمی نیز می‌تواند باعث درخشش شما در میان جمع شود. موهایتان بخش مهمی از استایل شما را تشکیل می‌دهد پس اگر از آن دسته افراد هستید که دوست دارید همیشه آراسته به نظر برسید، از امتحان کردن بافت‌های مختلف واهمه نداشته باشید.

بافت مو به انگلیسی

بافت مو به انگلیسی hair braid می باشد

تاریخچه بافت مو

طبق شواهد تاریخی، بافتن مو از آفریقا و در میان هیمبا های نامبیا آغاز شد. در بسیاری از قبیله‌های آفریقایی، بافتن مو، روشی منحصر به فرد برای مشخص کردن قبایل مختلف بود. بافت مو ویژگی‌هایی مانند قبیله، سن، جایگاه اجتماعی و آیین را نشان می‌داد. هنگامی که بزرگ‌تر ها موهای کودکان را می‌بافتند، جوان‌ترها یا می‌گرفتند و این هنر نسل به نسل انتقال می‌یافت.

در نهایت بافت مو به سرتاسر جهان سرایت کرد و در سال ۱۹۰۰ میلادی، بیشترین محبوبیت را در سطح جهان پیدا کرد. براین‌اساس، بافت مو در ابتدا برای موهای فر و وز ابداع شده بود. دلیل آن از آن جهت است که موهای فر از موهای صاف نازک‌تر و شکننده‌تر هستند و زودتر آسیب می‌بینند. بنابراین با توجه به آب و هوای گرم آفریقا و جنس موهای آفریقاییان، بافتن مو روشی برای سالم نگه داشتن و محافظت از مو همچنین جمع کردن مو و خنک شدن بود.

دوره های تاریخی بافت مو

به ترتیب دوره‌ی تاریخی، آفریقا در سال ۳۵۰۰ پیش از میلاد، مصر با بافت افرو باکس در ۳۱۰۰، یونان با بافت هاله‌ای در قرن اول میلادی، بومیان آمریکا با بافت دم موشی در قرن پنجم، اروپا با بافت تاجی در ۱۰۶۶ و چین با بافت پله‌ای در ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۲ پیشتازان این هنر اجتماعی بوده‌اند. درست است، بافت تنها یک استایل مو نیست بلکه شکلی از هنر است.

بافت مو در کشورهای گرمسیری بیش از آنکه جنبه‌ی زیبایی داشته باشد، برای محافظت از موی طبیعی در برابر آسیبی که حرارت به مو وارد می‌کند و همچنین حفظ رطوبت مو استفاده می‌شد. امروزه نیز باید به خاطر داشته باشیم که بافت مو، میراث سیاه پوستان و بخشی از فرهنگ آن‌هاست و نه فقط یک ترند در دنیای زیبایی و فشن. بافت مو همچنین در دوره‌ی برده‌ داری، برای پیام رسانی به سایر برده‌ها استفاده می‌شد. برای مثال در آن زمان نقشه فرار را برای اطلاع رسانی به یکدیگر روی سرشان می‌بافتند. بنابراین بافت آفریقایی بخش بسیار مهمی از تاریخ و فرهنگ سیاه پوستان است.

چند دلیل برای اینکه بافتن موهایتان را شروع کنید

بیشتر ما در کودکی موهایمان را می‌بافتیم اما اکنون که مشغله‌های زندگی وقتی برای این کار باقی نمی‌گذارند و شاید کسی هم نباشد که موهایمان را برایمان ببافد، از آن غافل شده‌ایم. وقت آن رسیده که دوباره به آن دوران برگردید. بافتن مو باعث می‌شود بدون اینکه نیازی به صرف هزینه‌های کلان برای مواد مراقبتی مو داشته باشید،‌که البته هیچ کدامشان خالی از مواد شیمیایی و مضر نیستند، بتوانید موهای خود را در سالم‌ترین و طبیعی‌ترین حالت خودش نگه‌دارید. به همین صورت، وقت کم‌تری را نیز برای سالم نگه داشتن موهایتان صرف خواهد شد چرا که آن مدت‌های طولانی‌ای که به طور معمول برای شامپو کردن و نرم کننده زدن و استفاده از ماسک مو و آبکشی و سپس استفاده از سرم‌‌ها و کرم‌های مو و سایر اقدامات صرف می‌کنید به حداقل می‌رسد.

همچنین اگر یک روز صبح از خواب بیدار شدید و از وضعیت موهای خود ناراضی بودید، به راحتی می‌توانید با انجام بافت‌های زیبا روی موهایتان نواقص آن‌ها بپوشانید. در ادامه قصد داریم تأثیرات شگفت‌انگیزی که بافتن مو در سلامت مو، زیبایی و آراستگی دارد را برایتان لیست کرده‌ایم.

جلوگیری از ریزش مو

موی بافته شده به دلیل آنکه کرک نمی‌شود و گره نمی‌خورد، نیازی به برس کشیدن‌های خشن برای باز کردن گره‌ها ندارند و کمتر در معرض کشیده شدن و کنده شدن قرار می‌گیرند. اما باید توجه داشته باشید که بافت موهایتان نباید بیش از حد سفت باشد زیرا ریشه‌ی مو را ضعیف کرده و در نهایت باعث ریزش آن می‌شود.

جلوگیری از شکنندگی مو

موقع خواب، اصطکاک موی سر و بالش موجب شکنندگی تار مو می‌شود. با بافتن مو قبل از خواب می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید. همچنین تغییرات آب و هوایی، مانند هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم، تأثیر بسیار مخربی روی مو دارد و باعث شکستگی تارهای مو می‌شود. بافتن مو آن‌‌ها را در برابر شرایط محیطی حفاظت می‌کند.

گرفتن وز مو

موهای بافته شده رطوبت را در خود نگه می‌دارند و در جلوگیری از خشک شدن و وز شدن مو نقش دارند. برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر، پس از استفاده از محصولات ضد وز موهایتان را ببافید.

حفظ رطوبت در مو

بافتن مو از خشک شدن آن جلوگیری می‌کند اما توجه داشته باشید که اگر موهای بافته برای مدت طولانی خیس بمانند ممکن است باعث پوسیدگی و شکنندگی مو شود. موهای بافته را با سشوار روی حرارت ملایم خشک کنید.

جلوگیری از گره خوردن مو

گره خوردن مو یکی از اصلی‌ترین عواملی است که ریزش مو را تشدید می‌کند چرا که شما برای باز کردن گره‌ها، نیاز دارید فشار بیشتری توسط برس و شانه به موهایتان وارد کنید و این فشار موجب ضعیف شدن پیاز مو و در نهایت ریزش آن می‌شود. بافتن مو یکی از بهترین روش‌هایی است که با مرتب نگه داشتن دسته‌های مو، از گره خوردن آن‌‌ها جلوگیری می‌کند.

حالت دهنده‌ی مو بدون نیاز به مواد شیمیایی و یا حرارت

امروزه، موهای موج‌دار طرفداران بسیاری پیدا کرده اما اغلب روش‌هایی که برای ایجاد این حالت زیبا روی مو استفاده می‌شوند در واقع برای سلامت مو ضرر دارند. بافتن مو حتی به آن دسته از افراد که به طور طبیعی موی فر و موج‌دار دارند کمک می‌کند که موج موهایشان منظم و یکدست شود و ظاهری آراسته‌تر داشته باشد.

جلوگیری از ایجاد مو خوره

هرچه بیشتر موهایتان را بشویید و در حین خیس بودن موها آن‌ها را شانه کنید بیشتر در معرض ایجاد مو خوره قرار می‌گیرید. همچنین خشک کردن مو با حوله، از آنجایی که باعث گره خوردن مو می‌شود در ایجاد موخوره تأثیر دارد چرا که همانطور که گفته شد، باز کردن این گره‌‌ها مستلزم اعمال خشونت روی مو و آسیب دیدن آن می‌شود.

موهای بافته شده نیاز چندانی به شست و شو ندارند و با کم شدن دفعاتی که در معرض این آسیب‌ها قرار می‌گیرد کم‌تر شده و موهایتان سالم‌تر باقی می‌مانند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آلاینده‌‌های هوا نیز باعث موخوره می‌شود. با بافتن مو، در واقع موها را از حرارت و اشعه‌های خورشید و گرد و غبار حفظ می‌کنید.

عدم نیاز به شامپو کردن مداوم مو

مواد شیمیایی از عوامل شاخصی است که سلامت مو را به خطر می‌اندازد و مواد شوینده نیز، هر چقدر هم دارای ترکیبات مغذی باشند از این قاعده مستثنی نیستند. وقتی موها بافته باشند آلودگی کم‌تری در آن‌ها نفوذ می‌کند و بنابراین، لازم نیست هر روز آن‌ها را بشویید. اگر هر روز استحمام می‌کنید می‌توانید از کلاه پلاستیکی حمام استفاده کنید تا موهایتان خیس نشود.

انواع بافت مو

در طول زمان، بافت مو دچار تکامل شده و با به کار بستن ترفند‌های مختلف می‌توان بافت‌های متفاوتی ایجاد کرد. در ایجاد بافت‌های مختلف جای زیادی برای به خرج دادن خلاقیت وجود دارد، به خصوص اگر تعداد بافت‌های بیشتری بلد باشید. عواملی مختلفی می‌توانند شما را در انتخاب بافت مناسب موهایتان راهنمایی کنند. عواملی مانند جنس مو، طول مو، حجم مو و ضخامت و نازکی مو. همچنین در نظر داشته باشید که آیا بافت مورد نظرتان را می‌توانید به تنهایی انجام دهید یا نه، چرا که قطعاً دوست دارید هر زمانی که نیاز بود آن را روی موهایتان اجرا کنید و نتیجه مطلوبی بگیرید.

برخی بافت‌ها نیاز به کمک شخص دیگری دارد اما بیشتر مدل‌های بافت، اگر با تمرین به مهارت کافی دست پیدا کنید، می‌توانند تنها توسط خودتان انجام شوند. دقت کنید پیش از بافتن موهایتان، به خصوص اگر از بافت‌های نسبتاً پیچیده استفاده می‌کنید، موهایتان را بشویید. اگر موهایتان وز است پیش از شروع بافتن و پس از شستن مو از مرطوب کننده‌ها و سرم‌ها و روغن‌های مورد نظرتان استفاده کنید و هرگز موهایتان را خیلی محکم نبافید. در اینجا انواع بافت‌هایی را معرفی می‌کنیم که برای انجامشان نیاز به وسیله و دستگاه خاصی نیست. تنها چیزی که به آن نیاز دارید انگشتانتان است و یک برس مو برای اینکه نتیجه نهایی کارتان تمیز در بیاید.

بافت آفریقایی (cornrow braid)

به این نوع بافت، بافت سنبلی نیز می‌گویند. این بافت به شکلی انجام می‌شود که محکم به کف سر بچسبد. این نوع بافت برای مدل موی ضخیم و وز و حجیم آفریقایی طراحی شده و کاربرد اصلی آن، محافظت از مو و جمع کردن آن است. بافت آفریقایی نیازمند صرف زمان زیادی است و خودتان نمی‌توانید به تنهایی آن را انجام دهید. اگر موهای بلند دارید، این بافت به موهایتان زیبایی دوچندان هدیه می‌دهد. همچنین اگر قصد سفر به منطقه‌ای گرم و شرجی دارید، این مدل بافت بهترین گزینه برای مرتب نگه داشتن مو و جلوگیری از وز شدن آن است.

ضخامت هر کدام از رشته‌های بافته شده به پرپشتی موهای شما بستگی دارد. برای بلندتر و پرپشت به نظر رسیدن موهایتان می‌توانید به بافت دسته‌های مو اضافه کنید. این مدل همچنین قابلیت این را دارد که به شکل‌های مختلفی آراسته شود مثلا می‌توانید بافت‌ها را به صورت دم اسبی با کش پشت سر خود جمع کنید.

گالری تصاویر شینیون مو

گالری تصاویر بافت مو