استرس بر پوست تاثیرات بسزایی می گذارد؟ همه ما حتی برای یک بار هم که شده این جمله را شنیده ایم که زیبایی از درون آغاز می شود و به هم دلیل پوست بزرگترین عضو و قسمت بدن است. علائم ظاهری نشان دهنده اتفاقاتی هستند که در درون می افتند. در حالی که سرم های زیبایی و ماسک های پوشاننده تاثیر زیبایی و صاف کنندگی بر پوست دارند، تنها مراقبت از پوست نمی تواند جوابگو باشد زیرا ممکن است که در زیر سطح پوست اختلالات و نبرد هورمونی شدیدی در حال اتفاق افتادن باشند.

تاثیر استرس بر پوست

افزایش میزان کورتیزول باعث اخلال در ارسال پیام عصبی می شود که این اتفاق باعث ایجاد و تجمع خطوط ریز روی پوست می شود. در حالی که ارتباط بین استرس و پوست، به زمان های خیلی قدیم بر می گردد، تحقیقات رسمی، ارتباط بسیار عمیق تری بین این دو مقوله در دو دهه اخیر، کشف کرده اند.

استرس و تاثیر به مو

برنامه غذایی و استفاده از محصولات مراقبت از پوست، باعث تاثیر روی پوست می شوند. اما به یاد داشته باشید که همیشه استرس یک مقصر اصلی است. به خصوص اگر شاهد ظهور ناگهانی جوش و ماندگاری طولانی آن، بعد از درمان های متعدد، روی پوستتان باشید.

در زیر به ۸ دلیل که نشان دهنده تاثیر ذهنی، فیزیکی و هورمونی استرس روی بدن هستند، اشاره شده است. اما مهم تر از هر چیزی، به شما خواهیم گفت که برای درمان آن چه می توانید انجام دهید.

۱- تاثیر و فشار آفتاب بر از بین بردن سلول های دفاعی پوست

قبل از اینکه به دقت به موضوع بپردازیم، عاملی هست که به طور فیزیکی و ظاهری پوست شما را خراب می کند، بر آن فشار وارد می کند و سلول های دفاعی پوست را ضعیف می کند، آن عامل اشعه ی ماورء بنفش (UV) است. این اشعه با در معرض نور خورشید قرار گرفتن، باعث سرطان می شود. این اشعه تاثیرات بسیار مخربی روی پوست شما می گذارد.

چه به طور طبیعی در معرض نور خورشید قرار بگیرید، چه به طور غیر طبیعی مثل حمام آفتاب، جذب اشعه ی ماوراء بنفش باعث حمله سلول های خونی به ناحیه ای که در معرض آفتاب قرار گرفته بودند می شود، که هدف این سلول ها ترمیم قسمت آسیب دیده است. این پدیده باعث آفتاب سوختگی می شود. اما این قضیه این جا تمام نمی شود. بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار گرفتن، باعث تیرگی، ایجاد خال سیاه و حتی سرطان پوست می شود.

بهترین راه برای مقابله با اشعه UV و تاثیر آفتاب این است که هر روز صبح به طور مرتب از ضد آفتاب استفاده کنید. ضد آفتابی هایی که فاقد چربی هستند، باعث تاثیر مثبت روی پوست می شوند. این ضد آفتاب ها نه تنها به آسانی قابل تهیه هستند بلکه به راحتی قابل استفاده هستند. پس کمتر استفاده روزانه از آن ها را فراموش می کنید.

ممکن است بخواهید از روغن های طبیعی ای که باعث محافظت در برابر نور خورشید می شوند استفاده کنید، با توجه به مطالعات سلولی، روغن زیتون، روعن نارگیل، روغن نعناع ، گیاه تولسی و گیاه لیمو بالاترین درجه SPF را دارا هستند.

تاثیر استرس بر زیبایی و مو

البته این مواد طبیعی ذکر شده نمی توانند جایگزین کرم ضد آفتاب شوند، پیدا کردن ضد آفتاب خوب و ضد آفتابی که طرح سفیدی روی پوست باقی نگذارد برای برخی از افراد کار سختی است.

با کمک کرم ضد آفتاب و روغن های ذکر شده، می توانید با آثار مخرب حاصل از نور خورشید مقابله کنید، مطالعات مختلف نشان داده اند که استفاده از مواد غذایی خاصی، باعث بالا بردن طبیعی محافظت از پوستتان می شوند.

هیدرو کربن شیرینی، ماده ای شیمیایی ای است که از پوست مرکبات گرفته می شود و مطالعات نشان داده اند که به عنوان دارویی برای پیشگیری از وقوع سرطان به کار می رود و بسیار مفید است. به علاوه استفاده از میوه هایی با این خاصیت و به خصوص استفاده از پوست مرکبات نیز باعث محافظت از پوست در برابر اشعات مضر نور خورشید می شوند.

میوه هایی که مقدار بالایی آنتی اکسیدان و ویتامین c دارند (همچون توت فرنگی و انار) دارای قدرت محافظت از سلول های شما در برابر اشعات مضر نور خورشید هستند.

۲- تاثیر استرس بر التهاب و سوزش بیش از حد پوست

‌کهیر، پسوریازیس، اگزما، ورم پوست، آکنه روزاسه، این ها همگی در نتیجه التهاب اتفاق می افتند، اما مطالعات نشان داده اند که وقتی ذهن شما آرام نباشد، این اتفاق می تواند توانایی بدن برای محافظت پوست را کاهش دهد.

به عبارت دیگر، استرس باعث می شود که برقراری توازن و تعادل برای پوست شما سخت شود. اصلا تعجبی ندارد که بعد از یک هفته بی خوابی یا پس از یک مشاجره جدی، روی پوست تان آثار جوش نمایان شود.

التهاب، همچنین باعث ظهور جوش می شود، اما به یاد داشته باشید، برخی عارضه های پوستی نظیر آکنه روزاسه، همچون جوش به نظر می رسند و شباهت زیادی با جوش دارند. بسیار حائز اهمیت است که تفاوت در درمان این عارضه ها را بلد باشید_ حتما در نظر بگیرید که آیا سوزش پوست به علت استرس، آلرژی یا استفاده از محصولات نامناسب است یا این که به علت چیز دیگری است.

برای از بین بردن التهابات پوستی ابتدا باید دلیل این عارضه را پیدا کرده و سپس به درمان آن بپردازید. پیدا کردن دلیل اصلی استرس سخت و غیر ممکن است. اما راه های زیادی برای مهار این آتش (از بین بردن استرس) وجود دارند که شامل استفاده از مواد غذایی مناسب، ورزش منظم و درمان و معالجه هستند.

برای از بین بردن استرس، روی کنترل طولانی مدت بر استرس تمرین کنید و از روش هایی همچون مدیتیشن و یوگا استفاده کنید. به هیچ عنوان از مواد غذایی مصنوعی و شیرین کننده های غیر طبیعی استفاده نکنید. به جای استفاده از شیرین کننده های غیر طبیعی، از میوه استفاده کنید، به جای کره مارگارین از روغن زیتون استفاده کنید و به جای گوشت قرمز از ماهی استفاده کنید. از نوشیدنی های مقوی خانگی برای بازسازی دوباره سلول های دفاعی بدنتان استفاده کنید.

استرس و عادت خوردن ناخن

۳- چرب شدن پوست و جوش

چه به علت ترس زیاد یا آخر هفته ای بد یا این که به علت ناراحتی و دل شکستگی، همه ما ممکن است دچار یک (یا دو) جوش سرسخت شده باشیم.

تعجبی ندارد که علم اظهار کرده است که استرس به شدت با ظهور جوش روی پوست مرتبط است، این موضوع برای زن ها بیشتر صادق است_ استرس باعث ترکیب علائم عصبی پوست می شود و این باعث اختلال هورمونی و ایجاد مواد شیمیایی که باعث چربی پوست می شوند، می گردد.

با این که حذف کامل استرس تقریبا غیر ممکن است، اما راه هایی برای مقابله با آن وجود دارند. روزی پنج الی ده دقیقه را به تمرین های آسان رهایی از استرس اختصاص دهید و از تکنیک های کنترل طولانی مدت استرس هم چون ورزش کردن استفاده کنید که بتوانید توانایی جسمی تان را بالا ببرید. خوشبختانه، بسیاری از جوش ها توسط درمان های موضعی از بین می روند.

ماده مهم ضد جوش، بتا هیدروکسید اسید است که به آن اسید سالیسیلیک هم می گویند. این ماده شیمیایی محلول در چربی، به درون منافذ پوست نفوذ کرده و برای باز کردن و پاکسازی آنها بسیار سودمند است، اما توجه داشته باشید که این ماده بدون عوارض هم نیست. استفاده بیش از اندازه از اسید سالیسیلیک باعث خشکی و سوزش پوست می شود.

پس با استفاده محتاطانه از این ماده برای درمان جوش ها می توانیم نواحی آسیب دیده را درمان کنیم. سعی کنید اکثرا شب هنگام از آن استفاده کنید تا کمترین عارضه را ببینید. درمان و برداشتن جوش با استفاده از عصاره ی خیار (که باعث درمان تجمع بیش از اندازه رنگدانه ها در بافت پوست هم می شود) بسیار سودمند است. همچنین درمان جوش با این روش ها برای برطرف کردن التهاب و قرمزی پوست هم مفید است و نیز برای درمان لکه های سیاه روی پوست هم بسیار مناسب است.

۴-تاثیر استرس بر چربی پوست سر، ریزش مو و شکست ناخن

تجربه استرس محدود به یک راه نیست. آیا تا به حال به طور ناخود آگاه موهایتان را کشیده اید یا ناخن ها دستتان را گاز گرفته اید؟ این اعمال به علت وجود هورمون استرس یا همان کورتیزول هستند که باعث ایجاد اختلال در بدن می شود.

البته قبل از این که این علائم را به استرس ربط دهید، با یک متخصص امراض پوستی مشورت کنید تا وی موارد دیگر را نیز بسنجد، برای مثال وقتی پوستتان زبر و چرب می شود، می تواند نشانه اگزما باشد. یا وقتی دچار ریزش مو و شکستن ناخن هستید، ممکن است مواد غذایی و پروتئین و ویتامین کافی ای را از وعده های غذایی خود دریافت نمی کنید.

به علاوه، از دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید زیرا این کار باعث آسیب به پوست و مو می شود، با ورزش و تمرین منظم و استفاده از برنامه غذایی منظم و با قاعده (شامل استفاده از میوه و سبزیجات)، به زندگی تان نظم بیشتری ببخشید.

بیشتر مطالعه کنید:

۵- پوست نازک و حساس

هنگامی که به طور غیر عادی میزان کورتیزول پوست بالا می رود، پوست نازک تر و ضعیف تر می شود. کورتیزول باعث از بین رفتن غشای پروتئینی پوست شده که این امر باعث می شود که پوست به نازکی یک کاغذ شود. این امر موجب می شود که پوست شما به راحتی زخم و کبود شود.

به هر حال، این علائم به طرز شدیدی با سندروم کوشینگ در ارتباط هستند. این سندروم که به آن تولید افراطی کورتیزول هم می گویند،باعث افزایش هورمونی می شود که شامل علائمی نظیر اختلال در میزان گلوکز، ضعیف شدن ماهیچه ها و ضعف دستگاه ایمنی بدن است. ( که همچنین ممکن است باعث تشدید عفونت هم شود)

اگر تصور می کنید که به سندروم کوشینگ مبتلا هستید، با پزشک خود قرار ملاقاتی ترتیب دهید. در بسیاری از موارد، پزشک برای کنترل میزان کورتیزول دارو تجویز می کند.

استرس

۶- تاثیر استرس بر دیر التیام یافتن زخم

اگر با استرس شدیدی روبرو هستید، غشای بیرونی پوست شما ممکن است به سرعت ضعیف و ضعیف تر شود و ریسک عفونت و عوامل بیماری زای طبیعی افزایش یابد. این پروسه باعث کم شدن توانایی پوست برای التیام زخم، جای سوختگی و جوش می شود. برای درمان پوست، می توانید از محصولاتی که دارای گلیسیرین و اسید هیالورونیک هستند استفاده کنید. اسید هیالورونیک ۲ درصد+ B5 دقیقا همان موادی که پوست شما احتیاج دارد و مزیت آن این است که هیچ کدام مواد افزودنی که در دیگر محصولات یافت می شوند را ندارد.

کرم مراقبت از پوست حلزون هم می تواند با مواد دیگر برای مراقبت استفاده شود. فرمول سازنده ی مواد آن شامل اسید هیالورونیک، ترشحات حلزون است که برای مرطوب کردن طبیعی پوست و از بین بردن آثار زخم کاربرد گسترده ای دارد.

درمان های دیگر برای مقابله با اشعات مضر خورشید در زیر آورده شده اند.

استفاده از مواد غذایی با میزان بالای آنتی اکسیدان، باعث تقویت التیام درونی پوست می شوند.

برای این که پوست خود را هیدراته نگه دارید (از طریق مصرف زیاد آب)، از محصولاتی که دارای فلز روی، نمک و روغن بذر کتان هستند، استفاده کنید. این مواد پوست شما را مرطوب نگه می دارند و شرایطی را فراهم می کنند که در آن زخم ها به خوبی و به سرعت التیام یابند.

۷- کبودی پوست زیر چشم

اگر تا به حال کسی درباره ی گودی و سیاهی پایین چشم تان با شما صحبت کرده باشد، آن موقع تاثیر زیاد کمبود خواب بر ظاهرتان را درک خواهید کرد، البته این گودی و سیاهی و کمبود خواب می توانند به علت استرس اتفاق بیفتند.

در حالت جنگ و گریز، آدرنالین بدن شما دائما در نوسان است، به خصوص در ساعات پایانی شب این اتفاق بیشتر می افتد.

اگر هم اکنون برای خواب راحت از یوگا و مدیتیشن استفاده می کنید، از روغن ها و کرم های ضروری، سفید کننده های طبیعی پوست، ورزش کردن نیز استفاده کنید.

برای اختلالات خواب نظیر، بی خوابی و خفگی در خواب، استفاده از روغن CBD و دانه های ملاتونین می تواند درمان اثر بخشی باشد.

تاثیر استرس بر پوست 1 تاثیر استرس بر پوست

۸- تاثیر استرس بر خطوط ریز پوست و چین و چروک

خطوط گود پیشانی و خط اخم به علت حرکت بیش از حد ماهیچه های صورت اتفاق می افتند، استرس روانی ناچارا تاثیرات دائمی ای روی پوست ما می گذارد. خط لبخند، چین و چروک های اطراف چشم، خطوط ۱۱ بین ابروها، بعد از حرکات زیاد و تکراری ماهیچه های صورت ظاهر می شوند.

در آخر برای رفع این علائم باید چه کاری انجام دهیم؟

یوگای صورت بسیار راحت تر و بهتر از بوتاکس است. یوگای صورت نتایجی یکسان با بوتاکس دارد. اما نباید آن را هر روز انجام دهید.

تحریک ماهیچه های صورت، که ما هر روز آن را به طور نا خود آگاه انجام می دهیم، بسیار مفید است. می توانیم از تکنیک های ماساژ پیشانی و فک استفاده کنیم، که این تمرین ها مانع رشد چین و چروک روی پوست می شوند و پوست را انعطاف پذیر و نرم می کنند.

منبع:دکترسلام